Jeśli zainteresuje Cię któryś z poniższych trawertynów, zadzwoń lub napisz! Odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, podamy terminy i ceny.
Trawertyny są dostępne w naszym zakładzie w Piasecznie pod Warszawą. Sprzedajemy całe płyty trawertynu, płyty i pyłki z trawertynu cięte na wymiar, blaty trawertynowe i parapety w standardowych i niestandardowych wymiarach i kształtach.
Trawertyn Romano Classico
Trawertyn Noche
Trawertyn Giallo
Trawertyn Rosso
Co to jest trawertyn?
Trawertyn to kamień naturalny, podobnie jak marmur, granit, czy onyx. Trawertyn, to porowata skała osadowa składająca się z kalcytu i aragonitu, czyli odmianie martwicy wapiennej. Główna różnica między trawertynem a pozostałymi kamieniami naturalnymi leży w procesie tworzenia się skały i wynikającej z tego twardości i wyglądzie. Trawertyn powstaje w gorących źródłach i jaskiniach wapiennych. Nie należy on do tej samej grupy kamieni co marmur, czy wapień, czyli skał metamorficznych. Głównym wyróżnikiem trawertynu są otworzy w skale spowodowane uwalnianiem się dwutlenku węgla w procesie postawania skały. Kolor trawertynu mieści się w tzw. naturalnej grupie kolorystycznej barw ziemi. Zwykle białego, często z uwarstwieniami koloru żółtego lub czerwonawego. W martwicach często występują szczątki roślin i zwierząt.
Występowanie trawertynu
Trawertyny występuje prawie na całym świecie, wszędzie tam, gdzie istnieje podłoże wapienne i odpowiednie źródła. W Stanach Zjednoczonych, Afganistanie, Chinach, Gwatemali czy w Turcji. W Europie trawertyn występuje w Chorwacji, liczne utwory trawertynowe znajdziemy we Francji, we Włoszech czy na Słowacji.
W Polsce trawertyn występuje w okolicach Krzeszowic, natomiast młodsze trawertyny neogeńskie znajdziemy w okolicy Krakowa, w Tatrach i na Podhalu.
Mimo dość powszechnego występowania, nie wszystkie złoża nadają się do wydobycia.
Wydobycie trawertynu
Do lat 80-tych Włochy wiodły prym w wydobyciu w sprzedaży trawertyny na światowym rynku. Najbardziej znane, jeszcze od czasów rzymskich kopalnie są kopalnie w Tivoli i Guidonia Montecelio, m.in. kopalnia w Bernini w Guironie. Obecnie liczące się kopalnie znajdują się także w Turcji, Iranie, Meksyku i Peru.
Nazwa trawertyn
Nazwa pochodzi od rzymskiej nazwy miasta Tibur. Starożytna nazwa lapis tiburtinus, oznaczająca kamień z Tibur, stopniowo przekształciła się w trawertyn.
Jakość trawertynu
Mówiąc o jakości trawertynu, najczęściej bierze się pod uwagę otwory w materiale. Otwory są naturalne i charakterystyczne dla tego kamienia. Jednak obecnie niepisana zasada głosi, że im mniej otworów, tym wyższa klasa materiału. Płyty z mało widocznymi otworami są uznawane za materiał pierwszej klasy, natomiast płyty z dużą ilości otworów (wyglądem przypominające gąbkę), uznawane są za klasę handlową (commercial quality). Oczywiście w związku z tymi różnicami, różne są ceny też ceny kamienia. Należy też pamiętać, że na rynku znaczna część trawertynu dostępnego w sprzedaży, to płyty szlifowane i wypełnione. Wypełnienie jest tak dobrane, aby jak najmniej odróżniało się od koloru materiału. W przypadku tych płyt, im mniej wypełnień, tym wyższa klasa. Sam fakt wypełniania i szlifowania trawertynu, nie wpływa na jego jakość. Jest to jedynie inny rodzaj wykończenia materiału.
Rodzaje płyt z trawertynu
99% płyt z trawertynu dostępnych w sprzedaży, to płyty cięte poprzecznie. Oznacza, że bloki trawertynu, po wydobyciu z kopalni, cięte są na płyty wzdłuż użyleń. Dzięki temu otrzymujemy charakterystyczną dla trawertynu strukturę nakładających się warstw (tak jak na próbkach powyżej). Drugi, znacznie rzadszy rodzaj cięcia, powoduje, że materiał jest dość jednolity, bez widocznych warstw, czyli cięty w poprzek użyleń.
Zastosowanie trawertynu
Trawertyn dawniej nazywany był alabastrem egipskim. Używany już w starożytnym Egipcie do wyrobu posągów i waz. W wielu miejscach, w których trawertyn występował powszechnie, stosowany był jako podstawowy materiał budowlany. Obecnie jest również używany w budownictwie jako materiał budowlany i ozdobny.
Trawertyn w ostatnich latach stał się jednym z bardziej popularnych rozwiązań, stosowanych do wykończenia wnętrz: posadzki, kominki, wanny, umywalki , blaty kuchenne, parapety, stopnie, stoły, stoliki, a także elewacji zewnętrznych. Trawertyn to niezwykle piękny i trwały kamień wprowadzający do wnętrz naturalną harmonię.
Nasze produkty z trawertynu dostępne w Piasecznie pod Warszawą:
Przykłady realizacji łazienek z trawertynu, posadzek i ścian z trawertynu, blatów kuchennych i łazienkowych z trawertynu, znajdują się na naszym blogu:
www.kamienaturalny.wordpress.com
W Piasecznie pod Warszawą, w naszym zakładzie kamieniarskim, można obejrzeć i zamówić płyty i płytki z trawertynu i inne nasze produkty.
ul. Broniewskiego 50A
05 - 501 Piaseczno / Warszawa
W razie pytań lub wyceny, zapraszamy do kontaktu: 22 757 25 27.
Zapraszamy!
Prezentowane zdjęcia mogą różnić się od rzeczywistych kamieni. Płyty kamienia tego samego rodzaju różnią się w zależności od miejsca wydobycia. Ponadto, na kolor wyświetlanej próbki mają wpływ ustawienia monitora.
Produkty powiązane: blaty kuchenne Trawertyn, blaty kuchenne Trawertyn Piaseczno, blaty kuchenne Trawertyn Warszawa, blaty łazienkowe Trawertyn, blaty łazienkowe Trawertyn Warszawa, blaty łazienkowe Trawertyn Piaseczno, parapety Trawertyn, parapety Trawertyn Warszawa, parapety Trawertyn Piaseczno, płytki Trawertyn, płytki Trawertyn Piaseczno, płytki Trawertyn Warszawa, podłogi Trawertyn, podłogi Trawertyn Warszawa, podłogi Trawertyn Piaseczno, schody Trawertyn, schody Trawertyn Warszawa, schody Trawertyn Piaseczno, kominki Trawertyn, beżowy kamień naturalny blaty, beżowe płytki do łazienki, beżowy parapety kamień naturalny, beżowy kamień naturalny do łazienki, Trawertyn Giallo, Trawertyn Noche, Trawertyn Rosso, Trawertyn Romano Classico